Ciąża w Holandii

Ciąża w Holandii

Podjęcie decyzji o powiększeniu rodziny jeszcze bardziej zbliża do siebie przyszłych rodziców. Jednak warto mieć na uwadze, że ciąża w Holandii jest prowadzona całkiem inaczej niż w naszym kraju. Podstawowa różnica polega na tym, że ciążę prowadzi położna, a nie lekarz. Opieka przez 9 miesięcy jest całkowicie darmowa, ale nie warto się nastawiać na sporo badań diagnostycznych, gdyż nie są robione. Lekarz ogląda pacjentki jedynie w sytuacji, kiedy ciąża nie przebiega prawidłowo, pojawiają się problemy albo w przypadku, kiedy niezbędne jest wykonanie bardziej zaawansowanej diagnostyki.

Poród w domu? Ciąża w Holandii

Polki, które przyzwyczajone są do wielu badań i kontroli, oczywiście mogą udać się na badania prenatalne, ale wiąże się to z dodatkowymi kosztami. Szereg testów pozwala wykluczyć zmaganie się z zespołem Downa, zespołem Edwardsa oraz zespołem Pataua.

Jeśli przyszła mama wyrazi taką wolę, może urodzić w domu. Statystyki pokazują, że nawet 40% ciąża w Holandii kończy się rozwiązaniem w miejscu zamieszkania. Jeśli ta opcja nie wydaje się odpowiednia, nic nie stoi na przeszkodzie, aby w celu urodzenia dziecka udać się do szpitala. Położna, która prowadziła ciążą będzie towarzyszyć kobiecie w każdym momencie porodu. Wypis ze szpitala można uzyskać nawet po kilku godzinach, co stanowi sporą różnicę w porównaniu do naszego.

Jesteś w ciąży w Holandii, jakie kroki?

Wiesz już, że położne są odpowiedzialne za zdrową ciążę w Holandii. Dlatego po potwierdzeniu ciąży powinnaś skontaktować się z wybraną przez siebie kliniką położniczą. Możesz je znaleźć, wpisując verloskundigenpraktijk w wyszukiwarce. Wybór takiej instytucji jest sprawą indywidualną. Przyszłe mamy kierują się przede wszystkim odległością między położnictwem a miejscem zamieszkania.


Po skontaktowaniu się z kliniką i wyjaśnieniu sytuacji (telefonicznie lub wypełnieniu formularza na stronie) położna umówi Twoją pierwszą wizytę. Zwykle występuje między 8. a 10. tygodniem ciąży. Pierwsze USG wykonujemy w 12. tygodniu ciąży. Jeśli jednak masz pytania w czasie ciąży, odczuwasz ból brzucha lub zauważysz plamy krwi, zadzwoń również do położnej.


Wizyty położnej odbywają się co 4 tygodnie do 24 tygodnia ciąży. Częstotliwość ta wzrasta co dwa tygodnie od późnej ciąży, zwłaszcza od 30 tygodnia ciąży. Wizyty odbywają się raz w tygodniu od 36 tygodnia ciąży. W przypadku powikłań, takich jak choroba przewlekła lub wskazania medyczne, zostaniesz skierowana do położnika/ginekologa. Może być konieczne wykonanie testu prenatalnego.


Jeśli zdecydujesz się na poród w domu, wybrana położna również urodzi Twoje dziecko. Określa również, czy powinnaś udać się do szpitala lub centrum porodowego, jeśli zdecydujesz się na poród w którejkolwiek z tych placówek.
Położna odwiedza Cię również w łóżku. Sprawdź gojenie się ran i wesprzyj się pytaniami.
Około 6 tygodni po porodzie mam ostateczną wizytę u położnej. Podczas tej wizyty omówimy przebieg porodu i okres poporodowy.

Przeczytaj również inne artykuły związane z życiem społecznym w Holandii.

Sprawdź także 👉

Polskie filmy w Holandii

Polskie filmy w Holandii

Polscy filmowcy od dawna zdobywają uznanie na międzynarodowej scenie filmowej. Ich filmy, pełne emocji, oryginalności …

Dodaj komentarz