Mieszkanie socjalne Holandia

Mieszkanie socjalne Holandia 2024

Życie poza granicami Polski nie zawsze jest tak łatwe, jak można tego oczekiwać. Ciężka praca i spore wydatki na utrzymanie sprawiają, że wiele osób decyduje się na mieszkanie socjalne. Holandia to kraj, w którym do uzyskania lokum trzeba spełnić konkretne warunki. Przede wszystkim należy zacząć od zapisania się do spółdzielni mieszkaniowej zgodnej z przyszłym miejscem zamieszkania. Kiedy miejsce docelowe zostało wybrane, kolejnym etapem jest wykazanie niskich dochodów, gdyż to właśnie z myślą o osobach w trudnej sytuacji finansowej powstało mieszkanie socjalne. Holandia jest państwem stosunkowo drogim, a tanie lokum przyznawane zostaje osobom, których dochód nie przekracza 44.655 euro brutto rocznie.

Dla kogo mieszkanie socjalne w Holandii? Mieszkanie socjalne Holandia krok po kroku

W wielu wspólnotach mieszkalnych trzeba okazać dokument potwierdzający podjęcie pracy w wybranym rejonie albo aktualne zamieszkiwanie tam. Warto zaznaczyć, że część mieszkań powstaje zmyślą o wielodzietnych rodzinach, a inne z kolei przeznaczone są dla jedno albo dwuosobowych gospodarstw domowych.

Czy Polacy mają szansę otrzymania mieszkania socjalnego w Holandii?

Nie istnieją żadne przeciwwskazania, aby Polacy mieszkali w lokalach socjalnych, gdyż nie potrzebują holenderskiego obywatelstwa. Nie ma jednak wątpliwości, że najbardziej popularne lokalizacje, jak chociażby Amsterdam wymagają długiego czasu oczekiwania. Na mieszkanie można czekać nawet kilkanaście lat, dlatego warto wziąć pod uwagę mniejsze spółdzielnie. Najszybciej mieszkania można otrzymać w regionach Friesland, Groningen, Zeeland. W tych właśnie landach Twoja szansa jest na prawdę szybka, możesz nawet otrzymać mieszkanie w ciągu kilku miesięcy lub szybciej.

Gdzie szukać?

Najprościej będzie zacząć poszukiwania na oficjalnych stronach spółdzielni, na których należy się zarejestrować i opłacić kwotę członkowską. Zazwyczaj opłata wynosi około 20€ na rok, lub do 50€, w zależności od Landu. Należy pamiętać, aby wszystkie pola podczas rejestracji dobrze wypełnić, jeśli nie znasz holenderskiego, skorzystaj z pomocy osoby, która się na tym zna. Poniżej linki do korporacji mieszkań socjalnych:

Zapisz się do spółdzielni mieszkaniowej

Bardzo istotnym krokiem będzie zapisanie się do spółdzielni mieszkaniowej, to właśnie tam należy szukać mieszkań socjalnych. Adresy do niektórych spółdzielni znajdziesz powyżej, a także możesz znaleźć w googlach wpisując w wyszukiwarkę sociale huurwoningen + miasto jakie Cię interesuje. Możesz zarejestrować się w spółdzielni przez Internet. Z reguły trzeba za to zapłacić. Kosztuje to 12,50 euro rocznie w Hadze i 10 euro rocznie w Rotterdamie. W Amsterdamie trzeba jednorazowo zapłacić 50 euro w momencie rejestracji, a następnie 8 euro za każdy kolejny rok.

Poszukiwania mieszkania socjalnego

Po zarejestrowaniu się w odpowiednich spółdzielniach użytkownicy mogą reagować na ogłoszenia internetowe firmy. W dużych spółdzielniach co tydzień pojawiają się dziesiątki nowych mieszkań, np. w zależności od zasad stosowanych przez spółdzielnię użytkownicy mogą reagować na dwa ogłoszenia tygodniowo. Większość mieszkań przydzielana jest po odczekaniu, chociaż niektóre są wybierane losowo, a niektóre nie są ustawiane w kolejce dla osób w trudnych warunkach życiowych. Im dłużej jesteś zarejestrowany w danej stronie z mieszkaniami socjalnymi tym większe prawdopodobieństwo, że będziesz wyżej w kolejce. Jeśli ogłoszenie z mieszkaniem ma 300 reakcji, kandydat z najdłuższym oczekiwaniem znajdzie się na szczycie listy osób, które mogą przyjąć mieszkanie. Firmy zazwyczaj zapraszają do mieszkania osoby znajdujące się na szczycie listy kandydatów. Na przykład 10 kandydatów z najdłuższym czasem oczekiwania na ofertę może zostać zaproszonych do wspólnego obejrzenia mieszkania, następnie osoby te stwierdzają, czy nadal są zainteresowane. W związku z tym, jeśli Kandydat numer 1 i 2 zrezygnują, a Kandydat numer 3 wyrazi na to zgodę, mieszkanie zostanie przekazane Kandydatowi numer 3.

Mieszkanie z losowania, o co w tym chodzi?

Zdarza się, że w tygodniu są mieszkania socjalne, które można otrzymać w drodze losowania. Tutaj szansę mają wszyscy równe, dlatego najwięcej kandydatów jest właśnie w tej kategorii. Zdarza się, że w udziale losowanym bierze udział kilka tysięcy kandydatów. Zdarzają się przypadki, że w drodze losowania wygrywają kandydaci, którzy są zarejestrowani w spółdzielni nawet i kilka dni. Także, jeśli masz dużo szczęścia, to może się okazać że mieszkanie socjalne w Holandii otrzymasz bardzo szybko.

Jak wygląda mieszkanie socjalne w Holandii?

W bardzo wielu przypadkach mieszkanie takie jest w bardzo kiepskim stanie. Brak kontaktów, podłóg, obdrapane ściany i wielu innych rzeczy. W zasadzie po otrzymaniu mieszkania socjalnego, czeka Cię generalny remont całego mieszkania. Więc należy mieć na uwadze abyś miał pewną gotówkę, aby doprowadzić takie mieszkanie do porządku. Mieszkań gotowych do zamieszkania jest bardzo niewiele, ale znajdują się owszem i takie, ale nie jest łatwo takie otrzymać.

Jak szybko uzyskać mieszkanie socjalne?

Są pewne nielegalne triki, aby uzyskać mieszkanie bardzo szybko, ale trzeba mieć bardzo dobre znajomości. W internecie jest dużo firm, czy osób oferujących za pewną opłatą znalezienie takiego mieszkania. Zazwyczaj jest to strata pieniędzy, bo te firmy w zasadzie nic nie robią. Jedyne co mogą zaoferować to wypełnienie danych za Ciebie, reagować w Twoim imieniu oraz pomoc podczas gdy już otrzymasz takie mieszkanie. Dlatego jeśli nie masz bardzo dobrych znajomości to unikaj utraty swoich pieniędzy. Lepiej w takiej sytuacji zgłosić się o pomoc do kogoś znajomego, aby Ci pomógł w tym.

Ile się czeka na mieszkanie socjalne w Holandii?

Nie ma reguły na to ile się czeka, wszystko zależy od tego jak wygląda nasza sytuacja życiowa i finansowa dla spółdzielni. Średnio czeka się od kilku miesięcy do nawet kilku lat, tu ważne jest również w jakim regionie Holandii się szuka. Najszybszą opcją może być uzyskanie mieszkania socjalnego drogą losowania, ale to zależy od Twojego szczęścia.

Czy można kupić mieszkanie socjalne w Holandii?

Jest taka możliwość odkupienia mieszkania socjalnego od spółdzielni. Warunkiem jest to, że mieszkanie socjalne jest nam przydzielone. Kolejnym krokiem będzie konsultacja i zgłoszenie zainteresowania do spółdzielni danego mieszkania.

Pomoc w uzyskaniu mieszkania socjalnego

W internecie można znaleźć dużo ofert pomocy w uzyskaniu takiego mieszkania. Najważniejsze, to nie dać się oszukać, bowiem takie osoby zazwyczaj oferują wypełnienie dokładnie naszych danych na stronie spółdzielni mieszkaniowej oraz reagowaniu na nie. Więcej na ten temat dowiesz się w tym artykule >> Pomoc w uzyskaniu mieszkania socjalnego Holandia

Przeczytaj inne ciekawe artykuły w kategorii mieszkanie tutaj.

PRZECZYTAJ TAKŻE:

Sprawdź także 👉

Mieszkanie agencyjne Holandia

Mieszkanie agencyjne Holandia

Mieszkanie agencyjne Holandia Wybierając się do pracy za granicę, a dokładnie do Holandii, wielu z …

Dodaj komentarz