Depresja w Holandii

Depresja w Holandii

Depresja to bardzo poważna choroba, występuje ona na całym świecie. 1/4 Polaków ma zaburzenia psychiczne. Na świecie choruje 350 mln ludzi. Już niedługo ma być to najczęściej diagnozowana choroba. Mówią, że klimat w Holandii sprzyja objawom tej choroby. Ciągle padający deszcz, ale również tęsknota za rodziną i bliskimi sprawia, że nie tylko osoby dotknięte depresją, czują się gorzej w Holandii.

Pamiętaj, że nie każde uczucie przygnębienia jest równoznaczne z depresją.

Przejściowe złe samopoczucie, które pojawia się w reakcji na wydarzenia życiowe, może zdarzyć się każdemu. Kiedy pogorszony stan utrzymuje się powyżej dwóch tygodni wtedy mówimy o depresji.

Przyczyny depresji.

Przyczyn depresji upatruje się we wspólnym oddziaływaniu czynników endogennych (genetycznych, metabolicznych), egzogennych (związanych z obciążeniem chorobami somatycznymi, przyjmowanymi z ich powodu lekami działającymi depresjogennie, uzależnieniem od leków uspokajających/nasennych, alkoholu, narkotyków), psychogennych – trudne wydarzenia życiowe, straty, zmiany.  

Jak rozpoznać?

Bezsenność- typowy objaw depresji, czujesz się zmęczony i otępiały.

Brak skupienia i koncentracji.

Lęki – czujesz ciągły osłabiający cię niepokój

Bezsilność.

Utrata wagi.

Brak apetytu.

Pesymistyczne spojrzenie na świat i siebie.

Zaburzenie popędu seksualnego.

Utrata sprawności intelektualnej.

Chęć izolacji.

Płacz.

Ciągłe zmęczenie.

Myślenie o śmierci, czasem o samobójstwie- tu podaję kontakt https://forumprzeciwdepresji.pl/wazne-telefony-antydepresyjne

Jeśli przewlekle odczuwasz takie objawy, koniecznie zgłoś w pracy że jesteś chory i udaj się do lekarza. Przez takie objawy możesz stracić pracę, a w związku z tym świadczenia lekarskie i zasiłki chorobowe. Co zapewne nie pomoże ci dojściu do zdrowia.

Depresja, co wtedy?

Ważne jest to, aby podjąć leczenie u lekarzy tu w Holandii i nie bać się tego. Ponieważ Holandia bardzo niesamowicie poważnie podchodzi do tego tematu. W celu podjęcia leczenia ważne jest to aby zapisać się do lekarza pierwszego kontaktu tzw. hiusarts. Może to być lekarz, który jest najbliżej ciebie. Jeśli potrzebujesz tłumacza, zabierz go ze sobą. Jednak nie jest to konieczne ponieważ lekarz chce ci pomóc i użyje translatora, lub poprosi kogoś o pomoc. Tym się nie przejmuj- to ty potrzebujesz pomocy. Lekarz doskonale wie, że masz teraz gorszy okres i możesz mieć problem z organizacją pewnych spraw. Nastaw się na życzliwą rozmowę i chęć pomocy. Jeśli straciłeś dość dużo kilogramów, lekarz skieruje cię na podstawowe badania krwi lub do szpitala.

Depresja w Holandii, wizyta u lekarza- co teraz?

Podczas wizyty lekarz zaproponuje ci dalsze leczenie. Prawdopodobnie dostaniesz wizytę u psychiatry, na którą niestety czeka się 2-3 miesiące. W tym czasie lekarz pierwszego kontaktu spróbuje ci pomóc. Najprawdopodobniej nie jesteś zdolny do pracy wiec zgłaszasz w pracy, że jesteś chory.

Zwolnienie lekarskie w pracy. Co i jak?

Osoba chora na depresję w żadnym wypadku nie powinna chodzić do pracy, szczególnie do takiej gdzie wywierana jest presja oraz tam gdzie używane są maszyny. Osoba chora jest zagrożeniem dla siebie i innych. W tym celu zgłaszamy, to że jesteśmy chorzy w pracy. W absolutnie żadnym wypadku nie mówimy w pracy co nam jest. Mamy prawo zachować to dla siebie, a w twojej pracy nie mają żadnych praw pytać ciebie co ci dolega.

Depresja w Holandii. Co teraz?

Jesteś po wizycie u lekarza, jesteś teraz na zwolnieniu. To czas na odpoczynek i dojście do siebie. W Holandii na takim zwolnieniu można przebywać max 2 lata, a twój pracodawca musi wypłacać ci 90% wynagrodzenia. O to możesz być spokojny. Czekają cię komisje lekarza arbo, nigdy ich nie ignoruj. Nie ignoruj też leczenia zaproponowanego przez lekarza pierwszego kontaktu ani psychiatry. Poddaj się temu leczeniu i daj sobie czas.

Jak sobie pomóc?

Depresja to ciężka choroba. Jak sobie pomóc? W Holandii osoba chora na depresję ma sporo uprawnień, które w przypadku innych chorób nie mają miejsca. Można wyjeżdżać za granicę. Według wyjaśnień lekarzy, osoba chora może robić wiele rzeczy które ułatwią mu powrót do zdrowia. Można w tym czasie pojechać do Polski do swojej rodziny lub wyjechać w ciepłe i słoneczne miejsce. Można założyć też własną działalność i robić rzeczy które działają na ciebie terapeutycznie np. poprawia ci samopoczucie robienie komuś manicure, lub rękodzieło.

Tytuł artykułu: Depresja w Holandii

Przeczytaj więcej ciekawych artykułów na naszym blogu.

Sprawdź także 👉

Polskie filmy w Holandii

Polskie filmy w Holandii

Polscy filmowcy od dawna zdobywają uznanie na międzynarodowej scenie filmowej. Ich filmy, pełne emocji, oryginalności …

Dodaj komentarz